Constructo LogoConstructo Junior Logo

HMAV Bounty ~ His Majesty's Armed Vessel ~ Büyük Britanya (1787-1790)

Bounty

MARKA

Constructo

KATALOG №

80420 (Junior)

ÖLÇEK

1:108

ÜRETİM YERİ & TARİHİ

İspanya ~ 1997

KALIP TARİHİ

1997 (Constructo)

PARÇA SAYISI

117

ZORLUK

4

BOYUTLAR [G x Y x D]

256 x 235 x 69 mm

Teğmen Bligh komutasındaki Bounty isimli üç direkli yelkenli geminin maketi olup, tekne çıkan isyan sonucu tarihe geçmiştir. Kit, önceden şekillendirilmiş tekne gövdesi dahil 74 ahşap ve 43 adet metal parça, kağıt yelkenler, 1 boya fırçası, 2 akrilik boya, 1 tüp beyaz tutkal, mumlu ip ve resimlerle desteklenen ayrıntılı 5 sayfa B3 formatında yapım talimatından oluşmaktadır.


HMS BOUNTY

BÜYÜK BRİTANYA KRALLIĞI

British Red Ensign (1707)

TARİHÇE

AD

Bethia (1784 - 1787)
Bounty (1787 - 1790)

TEKNE TİPİ

Özel Ticaret Gemisi
Silahlı Gemi

İNŞA EDİLDİĞİ TERSANE

Blaydes Shipyard
Kingston-upon-Hull, Yorkshire, İngiltere

DENİZE İNDİRİLME TARİHİ

1784

EL DEĞİŞTİRME TARİHİ

23 Mayıs 1787 (Kraliyet Donanması)

GÖREVLENDİRİLME TARİHİ

16 Ağustos 1787

HİZMETE GİRİŞ TARİHİ

15 Ekim 1787

MALİYET

£ 1950 (£ 209,000 [2016])

AKIBET

İsyancılar tarafından yakıldı
Bounty Körfezi, Pitcairn, Büyük Okyanus; 23 Ocak 1790

TEKNİK ÖZELLİKLER

YÜK KAPASİTESİ

220 26/94 ton bm (Builder's Old Measurement)

UZUNLUK

27.69 m (90 ft 10 in)

EN (KEMERE)

7.42 m (24 ft 4 in)

SU ÇEKİMİ (DRAFT)

3.45 m (11 ft 4 in)

TAHRİK

Yelken

YELKEN PLANI

Üç direkli tam armalı yelkenli gemi

MÜRETTEBAT

44 subay ve denizci

SİLAH DONANIMI

• 4 x 4 poundluk (1.8 kg) top
• 10 x kaideye monteli dönebilen hafif top

BOUNTY

Bounty, Britanya kraliyet donanmasının silahlı nakliye gemisi.

1788’de Pasifik’e gitti. Ertesi yıl 28 Nisan 1789’da, gemi Polinezya yakınında iken kaptan teğmen William Bligh’ın sert hareketleri yüzünden mürettebat ayaklandı. Kaptan ve kendisine bağlı 18 denizci bir sandal içinde denize bırakıldılar. Kaptan William Bligh ve yanındakiler Timor’a ulaşmayı başardılar ve tekrar vatanlarına döndüler. Âsiler de Tahiti ve Pitcairn adalarına yerleştiler.

HMAV[1] Bounty olarak da bilinen HMS[2] Bounty, Kraliyet Donanması'nın botanik bir görev için satın aldığı küçük bir ticari gemiydi. Gemi, William Bligh'ın komutası altında Büyük Okyanusu'a ekmek meyvesinin bitkilerini elde etmek ve onları Batı Hint Adaları'ndaki İngiliz kolonilerine taşımak için gönderildi. Bu görev, Fletcher Christian'ın yönettiği bir isyan yüzünden asla tamamlanamadı. Bu olay günümüzde genellikle Bounty'de isyan olarak bilinir. İsyancılar daha sonra Pitcairn Adası'nda demirli olan Bounty'yi yaktılar. Amerikalı bir maceraperest 1957'de Bounty'nin kalıntılarını yeniden keşfetti; o zamandan bu yana çeşitli bölümleri kurtarıldı.

Bounty başlangıçta Bethia isminde bir kömür taşıma gemisi olarak 1784 yılında Hull, Yorkshire, İngiltere'deki Blaydes tersanesinde inşa edildi. Kraliyet Donanması gemiyi 23 Mayıs 1787'de 1950 sterline satın aldı, yeniden donattı ve Bounty olarak adlandırdı. 215 ton olan gemi nispeten küçüktü, ancak üç direği vardı ve tam teçhiz edilmişti. Ekmek meyvesi seferi için dönüştürülmesinden sonra dört adet 4 poundluk top ve on adet kaideye monteli dönebilen hafif ile teçhiz edilmiştir.

WILLIAM BLIGH

William Bligh (d. 9 Eylül 1754 Cornwall ili ö. 7 Aralık 1817, Londra, İngiltere), ünlü ayaklanma sırasında "HMS Bounty"ye komuta eden İngiliz amiral.

1762'de donanmaya katılan Bligh 1787'de, o sıralarda Batı Hint Adalarına dikilmek üzere Tahiti'den sökülen ekmekağaçlarının taşındığı 45 tonluk "Bounty"nin kaptanlığına atandı. "Bounty", Tahiti'den yola çıkıp Friendly Adalarına (Tonga) yaklaştığında, ikinci kaptan Fletcher Christian bir darbeyle gemi yönetimini ele geçirdi (28 Nisan 1789). Bligh ve öteki 18 denizci bir sandala bindirilerek denize bırakıldı. Ayaklanmanın nedenleri çok tartışılmıştır. Bligh'ın hasımları onu zorbalıkla suçladılar. Bligh'a göreyse, tayfalar Tahitililer arasında İngiltere'dekinden çok daha mutlu bir yaşama kavuşacaklarına inanıyorlardı. Bligh, üstü açık bir botla yaptığı yaklaşık 4 bin millik (7408 km) olağanüstü bir yolculuktan sonra, 14 Haziran 1789'da Doğu Hint Adalarındaki Timor'a vardı. Christian ve yanındaki sekiz gemici "Bounty"yi Pitcairn Adasına götürdüler. Orada kurdukları küçük koloni 1808'e değin keşfedilmeden kaldı. Onların soyundan gelenler hâlâ bu adada yaşamaktadır. Ayaklananlardan üçü, Tahiti'ye dönünce, İngiltere'ye götürülerek asıldı.

Ayaklanma Bligh'ın meslek yaşamını fazla etkilemedi. Yeniden Tahiti'ye giderek Batı Hint Adalarına ekmekağacı taşıma işini başarıyla sürdürdü (1792). "Director"ın kaptanı olduğu sırada, ayaklanan "Nore"un tayfalarına katılan kendi tayfaları Bligh'ı karaya çıkardılar (1797). Ama o, aynı yıl bu gemiye Camperdown Çarpışması'nda, 1801'de de "Glatton" adlı başka bir gemiye Kopenhag Çarpışması'nda başarıyla komuta etti. 1805'te vali olarak Yeni Güney Galler'e (Avustralya) gönderildi. "Baskıcı davranışları" konusundaki yakınmalar, 1808'de yeni bir ayaklanmaya yol açtı. Bu kez hareketin önderi Sidney'deki Yeni Güney Galler Kolordusu'nun komutanı Binbaşı George Johnston'dı. Bligh'ı tutuklayan ayaklanmacılar sonunda suçlu bulundu. Bligh ise, önce tuğamiralliğe (1811), sonra tümamiralliğe (1814) yükseltildi.

Bligh'ın kişiliği konusunda çeşitli yorumlar vardır. Bazıları onu acımasız ve zorba olarak nitelerken, bazıları da yalnızca küstah ve aşırı hırslı biri olarak görmüşlerdir.

CHRISTIAN FLETCHER

Christian Fletcher (d. 1764?, İngiltere ö. y. 1790-93?), William Bligh komutasındaki "Bounty" adlı İngiliz kraliyet gemisinde çıkan ayaklanmaya önderlik eden denizci.

Man Adasından Cumberland'e göç etmiş bir ailenin oğluydu. Batı Hint Adaları için ekmekağacı toplamak üzere 23 Aralık 1787'de Spithead'den Güney Denizine açılan "Bounty" adlı keşif gemisinin ikinci kaptanı olduğunda kraliyet donanmasında birkaç yıllık denizciydi. 26 Ekim 1788'de Tahiti'ye varan gemi beş ayı aşkın süre burada kaldı; gemi mürettebatı bu süreyi boş oturarak geçirdi. "Bounty" 4 Nisan 1789'da Batı Hint Adalarına gitmek üzere yelken açtı. Christian'ın başını çektiği, 25 kadar küçük rütbeli subay ve denizciden oluşan grup, Bligh'ın kendilerine zalimce davrandığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle 28 Nisan sabahı gemiyi ele geçirdi. İsyancılar, Bligh ile gemi mürettebatından 18 kişiyi bir cankurtaran sandalına bindirip terk ederek Tubuai Adalarına gitmeyi denediler. Ancak daha sonra bundan vazgeçip Tahiti'ye geri döndüler. Mürettebattan 16 kişiyi Tahiti'de bırakan Christian ve öteki sekiz kişi Tahitili birkaç kadın ve erkekle denize açıldı; kadınların arasında daha sonra Christian'ın karısı olan Mauatua da vardı. Bu gruptan 1808'e değin haber alınmadı. 1808'de hayatta kalan tek isyancı John Adams (kendini Alexander Smith olarak tanıtıyordu) ile isyancıların çocukları Pitcairn Adasında bulundu. Bu isyancının anlattığına göre, grup 1790'da Pitcairn Adasına çıktıktan sonra "Bounty"yi yakmış, daha sonra kendi aralarında ve Tahitililerle çıkan çatışmalar sırasında Christian ve öteki isyancılar ölmüştü.

Bir başka öyküye göre ise, Christian bir biçimde (bir olasılıkla 1808'de Kaptan Folger adlı birinin gemisiyle) adadan kaçmayı başarmış ve gizlice İngiltere'ye geri dönmüştü. Bu öyküye göre Christian 1808-09'da Cumberland'de yaşayan akrabalarını ziyaret etmiş ve Devonport sokaklarında görülmüştür.

[1] HMAV: His / Her Majesty's Armed Vessel = Majestelerinin Silahlı Teknesi
[2] HMS: His / Her Majesty's Ship = Majestelerinin Gemisi

Christian Fletcher (sticker)Bounty (sticker)

Bounty
H.M.A.V. Bounty

Bounty (3 view)
H.M.A.V. Bounty (plan)

Bounty (Cutaway)
H.M.A.V. Bounty (kesit)

Bounty (Sail plan)
H.M.A.V. Bounty (yelken planı)

The mutineers set Captain Bligh adrift in his nightclothes (Wikimedia Commons)
İsyancılar, Kaptan Bligh'ı gece kıyafetleri ile bir filikaya  bindirerek açık denizde bıraktılar.

Bounty (Profile)
H.M.S. Bounty (1787-1789)

Bounty (Profile)
H.M.A.V. Bounty (profil)

Map showing Bounty's movements in the Pacific Ocean, 1788–1790
Bounty gemisinin Pasifik Okyanusu'ndaki hareketlerini gösteren harita (1788-1790).

—› Bounty'nin Tahiti'ye yolculuğu ve isyan hareketinin yeri, 28 Nisan 1789.
—› İsyandan sonra Christian'ın emri altında Bounty'nin hareketleri.
—› Bligh'ın Coupang'a filika ile yolculuğu.
(Bounty gemisinin yolculuklarının işaretli haritası: isyan öncesi yolculuk
KIRMIZI, isyandan sonra Bounty'nin yolculuğu SARI, Bligh ve diğerlerinin filika yolculuğu YEŞİL renktedir. Beş etiketli küçük ada, görünürlük için büyütülmüştür [ölçeklendirilmemiştir].)

Bounty (Kit)
Bounty
(kit)


GENEL İPUÇLARI

Bounty (General Tips)

Bounty (General Tips)

Bounty (General Tips)

Bounty (General Tips)

1

Maket macunu gövde üzerindeki çatlakların, darbeli ve gözenekli bölgelerin doldurulmasında ideal bir malzemedir. Gövde ve döşeme parçalarını birleştirmeden önce kaba zımpara ile birbirine alıştırın. İnce taneli zımpara kullanarak gövdeyi boyanmaya hazır hale getirin.

2

Bir cetvel veya düz tahta şerit yardımıyla biz ile hafifçe çizerek güverte kaplamasındaki kalasları taklit edebilirsiniz. Eğer güverte eğimli ise, montajdan önce parçaların düzgün bir şekilde gövdeye uyup uymadığını kontrol edin.

3

Küpeşte gibi bölümleri kaplamakta kullanacağınız şeritleri eğmek için önce su içinde bir müddet tutarak ıslatın ve sonra parçaları hafifçe çekiçleyerek istenen şekli verin.

4

Su hattını küçük bir sehpaya sabitlediğiniz kalem ile işaretleyin ve açık renkli ilk boyayı uygulayın. Boya kuruyunca maskeleme bandına rehber olması için aynı metot ile su hattını tekrar işaretleyin ve bant ile boyadığınız bölgeyi maskeleyip ikinci renk boyayı yüzeye tatbik edin.
Mapa ve benzeri parçaları sabitlemek için önce biz ile delik açın ve sonra da uygun pozisyonu vererek yüzeye yapıştırın. Halat donanımını yaparken iplere basit düğümler atın ve sökülmemeleri için bir damla yapıştırıcı ile birbirlerine tutturun.


İÇERİK

Tekne gövdesi, 9 adet muhtelif boyutta şerit çıta, 6 adet yuvarlak çubuk, çeşitli hazır metal ve ahşap parça, 2 adet lazer kesim levha, yelken ve süslemeleri içeren kağıt tabakası, mumlu iplik, 2 kutu boya, fırça, tutkal, zımpara ve montaj talimatları.

Bounty (Lazer kesim parçalar)

Bounty (Yelken ve süslemeleri içeren kağıt tabakası)

Lazer kesim parçalar

Yelken ve süslemeler


Montaj parçalarının belirtilmesi ve kaplama çıtaları ile direk çubuklarının kesim sırası.

Bounty (Yelken donanımı)

Bounty (Parçaların belirtilmesi ve kesim sırası)


GEREKLİ RENKLER

#

PAINT

RGB[*]

ABTEILUNG
502

AK
INTERACTIVE

AKAN

ALCLAD
II

ANDREA

ARMY
PAINTER

BADGER

BITS
OF
WAR

BOMBSHELL
BREW

COAT
D'ARMS

CREATEX

CREATURE
CASTER

DALER
ROWNEY

SWATCH

1

Black

000000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siyah

2

White

FFFFFF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beyaz

3

Blue

0343DF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mavi

4

Green

15B01A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeşil

5

Red

E50000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kırmızı

6

Yellow

FFFF14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarı

7

Aluminum

D9DAD9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alüminyum

8

Dark brown

341C02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koyu kahve

[*] RGB : Red Green Blue Color Model = Kırmızı Yeşil Mavi Renk Modeli


ADIM ADIM MONTAJ SÜRECİ FOTOĞRAFLARI

Bounty (Montaj işemleri lejandı)

Bounty (Adım adım montaj süreci fotoğrafları)

Bounty (Adım adım montaj süreci fotoğrafları)

Bounty (Adım adım montaj süreci fotoğrafları)

Bounty (Adım adım montaj süreci fotoğrafları)

Bounty (Halatların bağlanma aşamaları)

Bounty (Adım adım montaj süreci fotoğrafları)


Bounty (Box Art)

Bounty (Box Contents)

Bounty (Box)


Bounty (Contents)

Bounty (Contents)

Bounty (Contents)

Bounty

Bounty

Bounty

Bounty (Çıpa, filika, dümen, ırgat & kürekler)

Bounty (Çıpa & kürekler)

Bounty (Filika)

Bounty (Sancak)

Bounty (Pruva & Kıç)

Bounty (İskele)

Bounty (Baş iskele)

Bounty (Forecastle Deck)

Bounty (Baş iskele)

Bounty (İskele)

HMAV Bounty

HMAV Bounty

Cool Text "Bounty"


• Toyland, S.A. C/Energia, 106. P.O. Box 297, 08940 Cornella-Barcelona, SPAIN
• Meydan Larousse, İstanbul, 1969; Cilt 2, Sayfa 519 (Bounty)
• Ana Britannica, İstanbul, 2000; Cilt 4, Sayfa 382; 532 (Bligh William; Bounty) ~ Cilt 5, Sayfa 605 (Christian Fletcher)
• Wikipedia, HMS Bounty

Sayfa en son 21.09.2023 00:55:15 tarihinde değiştirildi.

hit counter